

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.33 mm |
| Length | 609.6 µm |
| Width | 304.8 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 304.8 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 330 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.17 mg |
| Self Resonant Frequency | 3.6 GHz |
| Q Factor | 5 |
| Current Rating | 240 mA |
| DC Resistance (DCR) | 410 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 7.5 nH |
| Core Material | Ceramic |
| Max DC Current | 240 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 630 µm |
| Max Width | 330 µm |
| Min Length | 570 µm |
| Min Width | 270 µm |
| Type | Multilayer |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00748
Ext.Price$0.00748
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00748 | $0.00748 |
| 10 | $0.00374 | $0.03740 |
| 50 | $0.00288 | $0.14400 |
| 100 | $0.00284 | $0.28400 |
| 500 | $0.00281 | $1.40500 |
| 1000 | $0.00279 | $2.79000 |
| 3000 | $0.00277 | $8.31000 |
| 5000 | $0.00274 | $13.70000 |
